„Odkryj siebie z Hebe” to autorski program aktywacji społeczno-zawodowej współtworzony przez Hebe oraz Fundację One Day. Jego celem jest umożliwienie startu w dorosłe życie wychowankom domów dziecka i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, poprzez zapewnienie im stałej pracy oraz wsparcia mentorskiego ze strony pracowników Hebe. Po procesie rekrutacyjno-warsztatowym, od 3 lipca 2023 r. uczestnicy drugiej edycji programu rozpoczęli pracę w drogeriach Hebe w całej Polsce.
To już druga edycja wyjątkowego programu „Odkryj siebie z Hebe”, dzięki której młodzież z placówek wychowawczych otrzymała wyjątkową szansę na stabilną pracę i start w przyszłość. W programie bardzo istotne jest, że uczestnicy przechodzą przez uproszczony proces rekrutacji, ponieważ często na rozmowie o pracę pojawia się paraliżujący stres, będący wynikiem przebytych traum, który uniemożliwia zatrudnienie. Dodatkowo każdy stażysta może liczyć na wsparcie mentora Hebe, który pomaga zmierzyć się z trudami codzienności. W przypadku tej grupy poczucie oparcia jest czymś absolutnie wyjątkowym, czymś czego brakuje im przez całe życie. Zmienia się tu również perspektywa postrzegania dorosłego, w tym wypadku już jako przyjaciela. To nowe, ale szalenie ważne doświadczenie na przyszłe, dorosłe życie.
Monika Krzyżanowska, pomysłodawczyni oraz założycielka Fundacji One Day.
Niezmiernie cieszy nas kolejna edycja programu stażowego „Odkryj siebie z Hebe”. Przede wszystkim jesteśmy pod wielkim wrażeniem młodzieży, którą poznaliśmy i zatrudniliśmy w naszych drogeriach. Już od pierwszego dnia warsztatów dało się dostrzec ogromną chęć, zaangażowanie, ambicje i prawdziwą gotowość do usamodzielnienia. Po rozmowach z uczestnikami wiemy także, że dla niektórych z nich to spełnienie marzeń lub po prostu ogromna szansa, z której wiemy (i trzymamy za to mocno kciuki), że skorzystają. Bardzo zależy nam na tym, aby młodzież opuszczająca pieczę zastępczą i wchodząca w dorosłe życie poczuła, że ma wsparcie.
Agnieszka Chojnacka-Moroz, dyrektor HR Hebe.
- Wśród 3 980 pełnoletnich wychowanków, którzy w ciągu 2021 r. opuścili rodzinną pieczę zastępczą, 2 052 założyło własne gospodarstwo domowe, a 174 powróciło do rodziny naturalnej lub krewnych.
- Wśród wychowanków, którzy opuścili pieczę zastępczą po ukończeniu 18 roku życia 1 485 z nich nadal się nie usamodzielniło.
- W 2021 r. 4 530 wychowanków do 18 roku życia opuściło, z różnych powodów, placówki instytucjonalnej pieczy zastępczej. Najliczniejsza grupa (35,9%) to podopieczni, którzy powrócili do rodziny naturalnej.
- Na koniec 2021 r. w placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej przebywało również 1 514 pełnoletnich, uczących się wychowanków.
Wychowankowie ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka, czują się wykluczeni ze społeczeństwa, często doznają braku poczucia bezpieczeństwa, a także dostępu do wiedzy, przygotowania do dorosłości, którą na tym etapie powinni zapewnić rodzice. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, że jeśli my (jako społeczeństwo) nie damy szansy na lepszy start wychowankom z domów dziecka, będą oni zasilani przez pomoc społeczną lub w najgorszym przypadku wrócą do swojego niestabilnego i niedającego najlepszych perspektyw otoczenia.
Renata Fijałkowska, członek Rady Fundacji One Day oraz psycholog w programie Usamodzielni, od 20 lat związana z pomocą społeczną i edukacją.
Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja jest właścicielem sieci drogerii Hebe rozwijanych w Polsce od 2011r. w ramach projektu biznesowego Grupy Jeronimo Martins w Polsce. Koncepcja drogerii opiera się na połączeniu wysokiej jakości obsługi z ofertą produktów zawsze w niskiej cenie. Unikalny wystrój wnętrza, spójna wizualizacja i komfort zakupów są jednym z czynników wyróżniających Hebe. W kolejnych latach JMDiF planuje dalszy rozwój w oparciu o dotychczasowe doświadczenia z rynku drogeryjnego i farmaceutycznego.